- 14 maja 2025
[ZDJĘCIA] 85. rocznica deportacji Żydów z Pszczyny do Trzebini - upamiętnienie
W środę 14 maja przypada 85. rocznica deportacji Żydów z Pszczyny do Trzebini, dokonanej przez Niemców w maju 1940 r. Z tej okazji Sławomir Pastuszka - pszczyński historyk i judaista zaprosił do wspólnego upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń. Uwaga! Dziś o godz. 17.00 w Pszczyńskim Centrum Kultury wysłuchamy wykładu pt. "Losy pszczyńskich Żydów podczas II wojny światowej".

Starosta pszczyński Grzegorz Wanot, zastępcy burmistrza Pszczyny Magdalena Czarnecka i Piotr Sidzina, sekretarz powiatu Szymon Sekta oraz przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, Sławomir Pastuszka złożyli znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportacje pszczyńskich Żydów z maja 1940 roku i czerwca 1942 roku.
Sławomir Pastuszka, historyk i opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie przypomniał o tragicznym losie pszczyńskich Żydów, których wyrzucono z mieszkań i miasta.
- Oderwano ich od codzienności, pozbawiono własnych domów, godności i przyszłości. Zostali stłoczeni w obcym miejscu, żyli w niepewności, upokorzeniu i strachu. Trzebinia była wstępem do Auschwitz, do śmierci. I dla części także miejscem śmierci przedwcześnie zadanej przez głód, choroby i rozpacz - mówił potomek deportowanych, który odmówił modlitwę "El Male Rachamim" za dusze zmarłych.
Tablica pamięci została zawieszona na południowej ścianie dworca kolejowego w Pszczynie z inicjatywy Sławomira Pastuszki w październiku 2020 roku. Ufundowały ją samorządy - Powiat Pszczyński oraz Gmina Pszczyna.
W ramach obchodów 85. rocznicy deportacji Żydów z Pszczyny do Trzebini, o godzinie 17:00 w pckulu (Pszczyna, ul. Władysława Jagiełły 1), Sławomir Pastuszka wygłosi wykład pt. "Losy pszczyńskich Żydów podczas II wojny światowej". Wstęp wolny.

Pszczyńskie Centrum Kultury
43-200 Pszczynaul. Władysława Jagiełły 1
tel. 32 210 45 51
kom. 600 045 181
ar / pless.pl
źródło: Powiat Pszczyński