- 16 sierpnia 2025
Święto Ziół: skansen wypełnił się zapachem ziół, kolorami kwiatów i dźwiękami muzyki ludowej
W piątek 15 sierpnia w wyjątkowej scenerii zabytkowych chałup odbyło się Święto Ziół - wydarzenie, które łączy tradycję, rękodzieło i radość wspólnego spędzania czasu.Zobaczcie fotorelację!
Od godziny 9.00 do 18.00 na terenie Skansenu trwał kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Była to okazja, aby zobaczyć wyroby lokalnych twórców, spróbować regionalnych przysmaków i kupić wyjątkowe pamiątki. Dzień rozpoczął się także od plenerowej mszy świętej, podczas której - zgodnie z tradycją - poświęcone zostały bukiety ziołowe.
Przez cały dzień odwiedzający skansen mieli okazję wziąć udział w ciekawych warsztatach. Z Kwiaciarnią "Badyle i tyle" w klimacie pełnym zapachu świeżych ziół i kwiatów, każdy uczestnik mógł własnoręcznie stworzyć naturalny, niepowtarzalny wianek na głowę - inspirowany tradycją i letnią przyrodą.
Z twórcami "Lawendy pod Lasem" uczestnicy wzięli udział w aromatycznych warsztatach. Lawenda i zioła zagrały główne role - w kuchni, w bukietach i w twórczych zabawach. Uczestnicy własnoręcznie przygotowali lawendowy cukier lub lawendową sól - aromatyczne dodatki, które długo będą przypominały o tym dniu. Dla najmłodszych przygotowano artystyczny kącik - na drewnianych krążkach dzieci stworzyły swoje "ziołowe wariacje" w formie kolorowych malunków.
Manufaktura Zdrowia zaprosiła na spotkanie w ramach Ziołowej Manufaktury Kosmetyków, podczas którego każdy uczestnik przygotował własny peeling solno-ziołowy. Pod okiem prowadzących poznaliśmy sekrety komponowania naturalnych składników i tworzenia kosmetyku, który zadba o Twoją skórę. Wszystko zamknięto w efektownych słoiczkach, aby gotowy peeling mógł stać się pachnącą pamiątką z wydarzenia.
W urokliwej altanie podczas Święta Ziół daliśmy się też wciągnąć w pachnący wir opowieści, anegdot i... ziołowych czarów! Skansenowa zielarka Bernadka wie o ziołach wszystko - od pradawnych legend po sprytne patenty na to, jak zamienić zwykłe danie w kulinarne arcydzieło.
Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję zrobić przyprawę pikantną do grilla, delikatną do jajek oraz taką, która sprawi, że zwykłe masło smakuje jak prosto z rajskiego ogrodu. Było pachnąco, smacznie i trochę czarodziejsko. Uczestnicy zabrali do domu swoje autorskie mikstury.
Nie zabraknie również muzycznych akcentów: o godz. 12:00 wysłuchaliśmy koncertu Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej, a o godz. 15:30 zobaczyliśmy występ musicalowej Grupy EM z Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowicach, która wystawiła spektakl Słowianie.
ar / pless.pl
