- 29 maja 2026
Jak to się dawniej za mąż szło. Pokaz obrzędów weselnych w plenerze
- Zabawy, festyny
- GOK Suszec
ul. Ogrodowa 22, Suszec -
Zobacz, jak kiedyś wyglądało wesele! Bez pośpiechu, ale za to z tradycją, w którą angażowała się cała okoliczna społeczność. To wyjątkowa okazja, żeby przenieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć obrzędy, które jeszcze niedawno były czymś zupełnie zwyczajnym. Na wydarzenie Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu zaprasza 29 maja w godzinach 12:00-14:00 na łąkę przy Przedszkolu Publicznym w Suszcu. W plenerowej przestrzeni zostaną odtworzone etapy dawnych obrzędów weselnych.

Na miejscu zobaczysz, jak wyglądała droga "od zaręczyn do oczepin":
- zmówiny i zaręczyny
- przygotowania do wesela (w tym pieczenie kołocza i śniadanie weselne)
- "czaskanie" szkła
- oczepiny
W wydarzeniu biorą udział członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Suszcu, ich rodziny oraz mieszkańcy, którzy wspólnie odtworzą dawne zwyczaje w formie żywego pokazu. To nie tylko okazja do zobaczenia tradycji, które kiedyś były codziennością, ale też do spotkania, rozmowy i wspólnego spędzenia czasu. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich. Zapraszamy od najmłodszych po najstarszych!
*W warsztatach mogą wziąć udział osoby mieszkające, uczące się lub pracujące w Gminie Suszec.
Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, ul. Ogrodowa 22, 43-267 Suszec, tel.: 32 212 44 91 wew. 21, e-mail: dk@kulturasuszec.pl. Sekretariat GOK czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00-20:00 oraz w piątki w godz. 8:00-19:00.
Projekt "Sprawiedliwa transformacja w Gminie Suszec" współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027" dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.24-Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.
Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu
43-267 Suszec
ul. Ogrodowa 22tel. 32 212 44 91
fax 32 212 44 91
kom. 664 006 906
źródło: GOK Suszec