- 13 września 2025
23 Jazzowa Jesień - dzień drugi
- Koncerty
- Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, Bielsko-Biała -
Jesień, która brzmi głęboko. Muzyka, która zostaje na długo. Dziedzictwo, które oddycha i wciąż się przekształca. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko 2025 w Bielskim Centrum Kultury od 13 do 16 listopada.

fot. materiały prasowe
Jazzowa Jesień w Bielskie Centrum Kultury to prestiżowy festiwal jazzowy odbywający się w Bielsku-Białej, noszący od 2018 roku imię wybitnego polskiego trębacza Tomasza Stańko. Festiwal jest świętem muzyki, improwizacji i wolności, który zaprasza wizjonerów jazzu, mistrzów i młodych artystów, otwierając przestrzeń do namysłu nad współczesnym jazzem i jego tożsamością.
Shai Maestro balansuje między intymnością a nowoczesną elektroniką, sięgając po zwarte formy i narracyjność inspirowaną m.in. Rosalíą, Paulem Simonem i Coltrane’em. Projekt „The Guesthouse” - tworzony z Gadi Lehavim, Jorge Roederem i Ofri Nehemyą - to świadectwo jego fascynacji formą piosenki i przestrzenią. To nie tylko zespół - to przestrzeń muzycznego spotkania, gdzie motywy, rytmy i emocje współistnieją w wyrafinowanej prostocie.
- Shai Maestro - fortepian, elektronika
- Gadi Lehavi - klawisze, fortepian, elektronika
- Jorge Roeder - kontrabas
- Ofri Nehemya - perkusja
Mark Turner podejmuje temat tożsamości i historii Afroamerykanów, inspirując się powieścią Jamesa Weldona Johnsona. Kompozycje oparte na fragmentach tekstu, improwizacja i narracja łączą się w wielowarstwową opowieść graną przez znakomity skład. To koncert, w którym muzyka mówi głosem doświadczenia, intelektu i emocjonalnej głębi — pulsujący rytmem, nasycony groovem, zakorzeniony w historii i rezonujący we współczesności.
- Mark Turner - saksofon tenorowy, głos
- Jason Palmer - trąbka
- David Virelles - fortepian
- Matt Brewer - kontrabas
- Damion Reid - perkusja

fot. materiały prasowe
nat / bielsko.info
źródło: Bielskie Centrum Kultury
