• 2 maja 2026
  • 20 maja 2026

[FOTO] To powrót do jednego z najważniejszych wydarzeń. Za nami I Tyskie Seminarium Majowe

We wtorek 19 maja w Mediatece odbyło się I Tyskie Seminarium Majowe - edycja nowa im. prof. Marka S. Szczepańskiego "75 lat nadania praw miejskich. Tychy - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość". Wydarzenie nawiązywało do tradycji zapoczątkowanej w 1992 roku przez prof. Marka S. Szczepańskiego - wybitnego socjologa, honorowego obywatela Tychów i patrona tegorocznej edycji.

I Tyskie Seminarium Majowe - edycja nowa im. prof. Marka S. Szczepańskiego "75 lat nadania praw miejskich. Tychy - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" - 19.05.2026 · fot. Tomasz Dziubany


Jedno z najważniejszych wydarzeń dla historii miasta - Tyskie Seminaria Majowe - powróciło po kilkunastu latach przerwy. Inicjatywa zapoczątkowana w 1992 roku przez prof. Marka S. Szczepańskiego przez blisko dwie dekady stanowiła unikalną przestrzeń debaty o Tychach, ich tożsamości oraz kierunkach rozwoju.

Od pierwszych edycji seminaria wyróżniały się otwartą formułą i żywą atmosferą dyskusji. Spotykały się tu różnorodne środowiska - naukowcy, samorządowcy, eksperci i mieszkańcy - tworząc forum wymiany myśli o mieście w okresie dynamicznych przemian lat 90. Był to czas redefinicji lokalnej tożsamości i poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jakim miastem są Tychy i jak są postrzegane - jedni mówili o mieście młodych, inni o mieście socjalistycznym czy sypialni regionu.

W kolejnych latach seminaria ewoluowały, koncentrując się na kluczowych obszarach rozwoju miasta - rynku pracy, edukacji, kulturze i przedsiębiorczości. To właśnie podczas tych debat formułowano idee, które z czasem znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, m.in. utworzenie w Tychach Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, utworzenie Muzeum Miejskiego czy rozwój szkolnictwa wyższego. Ostatnie, XVIII Seminarium Majowe w 2009 roku poświęcono zagadnieniom przestrzeni publicznych i centrum miasta.

Decyzja o wznowieniu wydarzenia wynikała z potrzeby powrotu do pogłębionej, otwartej i wielowątkowej rozmowy o przyszłości Tychów. Tegoroczna edycja miała wymiar szczególny - zbiegła się z obchodami 75-lecia nadania miastu praw miejskich oraz symbolicznie upamiętniała 70. rocznicę urodzin prof. Szczepańskiego, który został patronem wydarzenia.

Program tegorocznego Seminarium koncentrował się wokół trzech kluczowych obszarów: społeczności, przestrzeni i gospodarki. Uczestnicy przyjrzeli się przemianom lokalnej wspólnoty - od miasta tworzonego przez napływowych mieszkańców po współczesną, świadomą swojej tożsamości społeczność.

Ważnym wątkiem był również rozwój urbanistyczny - od koncepcji projektowych po jakość codziennego życia w przestrzeni miejskiej. Trzecim filarem dyskusji stała się gospodarka, analizowana zarówno przez pryzmat historycznych fundamentów, jak i aktualnych wyzwań oraz kierunków rozwoju.

W części wykładowej wystąpili: dr hab. Grzegorz Gawron, dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek oraz dr hab. Rafał Żelazny. W panelu dyskusyjnym z udziałem Prezydenta Miasta Tychy Macieja Gramatyki udział wzięli przedstawiciele środowisk naukowych i eksperckich.

Powrót Tyskich Seminariów Majowych to nie tylko kontynuacja ważnej tradycji, ale przede wszystkim zaproszenie do wspólnego namysłu nad przyszłością miasta - w duchu dialogu, który już wcześniej przynosił konkretne i trwałe efekty.

Po I Tyskim Seminarium Majowym im. prof. Marka S. Szczepańskiego miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta Tychy połączona z wręczeniem tytułów Honorowych Obywateli Miasta Tychy. Tytuły otrzymali: Ewa Dziekońska, dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, Andrzej Dziuba, Franciszek Kotulski, gen. Roman Polko oraz Ksiądz Prałat Franciszek Resiak. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

mp / tychy.info
źródło: UM Tychy