- 16 maja 2026
Noc Muzeów 2026. Oprowadzania po wystawie z okazji 75-lecia Miasta Tychy
- Wystawy
- Muzeum Miejskie w Tychach
ul. Plac Wolności 1, Tychy -
Jak zapowiada się tegoroczna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów? To przede wszystkim świętowanie 75-lecia Miasta Tychy.

Muzeum Miejskie w Tychach · fot. MZBM Tychy
Już w sobotę 16 maja wielkie święto muzealniczek i muzealników oraz ich przyjaciół - wyjątkowy czas, pozwalający nie tylko zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych, ale i niecodziennych atrakcji. Tegoroczna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów to przede wszystkim świętowanie 75-lecia Miasta Tychy podczas zwiedzania wystawy „Opowiedz mi miasto”. Czekamy na Was już od godz. 18.00, a oprowadzania autorskie z Agatą Berger-Połomską, Kamilem Hajdukiem, Eweliną Lasotą, Mateuszem Miłoniem i Jakubem Skuchą odbędą się w godz. 19.00 i 21.00.
Ekspozycja „Opowiedz mi miasto” to opowieść o ostatnim 75-leciu Tychów, którym 1 stycznia 1951 roku przyznano pełne prawa miejskie. Przez tę opowieść prowadzą hasła dotychczas opisujące miasto, a zaczerpnięte z mediów, branżowych publikacji i promocyjnych folderów. To refleksja nad tym, jak w różnych okresach język kształtował wyobrażenie o Tychach, kreując obraz miasta, ale i go zafałszowując. To też próba sprawdzenia, na ile te hasła są aktualne, jednocześnie także zachęta do podsumowań oraz rozmowy o przyszłości i wyzwaniach stojących przed miastem.
Hasła przewodnie: „Miasto satelita”, „Miasto na warsztacie”, „Miasto z nakazu”, „Miasto z wyboru”, „Miasto dzieci”, „Miasto bez dymu” czy „Miasto mistrzów” ilustrują obiekty - zarówno pamiątki rodzinne, dzieła sztuki, fotografie, dokumenty, wycinki prasowe i przedmioty codziennego użytku. Będzie można zobaczyć prace m.in. Ireneusza Botora, Tadeusza Kluby, Grzegorza Krzysztofika, Zygmunta Kubskiego, Jana Nowaka i Marty Nowakowicz-Jankowiak. Ponadto archiwalia związane z działalnością Miastoprojektu Nowe Tychy oraz Kombinatu Budownictwa Ogólnego „GOP Południe” - Tychy. Pojawią się również opowieści osób, których rodziny zostały wywłaszczone w związku z rozbudową miasta.
- zespół kuratorski: Agata Berger-Połomska, Kamil Hajduk, Ewelina Lasota, Mateusz Miłoń, Jakub Skucha
- aranżacja: Izabela Wądołowska
- współpraca: Joanna Rzepka
- koordynacja produkcji: Monika Patalas
- produkcja: Mirosław Gruchlik, Konrad Kiełkowski (Kiełkowski Wykończenia), Jan Kukułka, Pixel Wave , Rappid, Marek Zientarski (Sztuka i Nauka - oprawa obrazów)
- digitalizacja i przygotowanie do druku: Artur Pławski, Filip Rybicki
- identyfikacja wizualna: Izabela Wądołowska
- korekta: Agnieszka Tabor
- program edukacyjny: Julia Osińska
- promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
Wstęp wolny. Oprowadzania kuratorskie rozpoczynają się o godz. 19.00 i 21.00. Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl.
mp / tychy.info
źródło: www.kultura.tychy.pl
