• 3 czerwca 2026
  • 9 czerwca 2026

Muzyczne arcydzieło Pucciniego zabrzmiało w Tychach. Za nami IV Czerwcowe Spotkania Chóralne

W niedzielę 7 czerwca kościół pw. św. Krzysztofa w Tychach stał się areną wyjątkowego wydarzenia muzycznego. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać IV Czerwcowych Spotkań Chóralnych, których tegoroczną gwiazdą wieczoru było jedno z najpiękniejszych i niezwykle radosnych dzieł sakralnych - „Messa di Gloria” Giacomo Pucciniego.

Muzyczne arcydzieło Pucciniego zabrzmiało w Tychach. Za nami IV Czerwcowe Spotkania Chóralne - 7.06.2026 · fot. Materiały prasowe


„Messa di Gloria” to młodzieńcze dzieło Giacomo Pucciniego, które mimo swojej sakralnej formy wręcz tętni teatralną energią i niezwykłą melodyjnością. Kompozytor napisał ten utwór jako swoją pracę dyplomową, a słuchacze mogą w nim bez trudu odnaleźć zapowiedź jego późniejszego, genialnego stylu operowego.

Na scenie połączyły się siły trzech znakomitych chórów, orkiestry oraz utalentowanych solistów, tworząc niezapomniane, potężne brzmienie, które idealnie wpisało się w monumentalną przestrzeń tyskiej świątyni.

Imponująca obsada wykonawców



Nad całością wykonania czuwał dyrygent Michał Brożek, który poprowadził połączone zespoły przez wymagającą i pełną ekspresji partyturę Pucciniego. Przed tyskimi melomanami zaprezentowali się:

  • Chór Cantate Deo z Tychów (przygotowanie chóru: Michał Brożek),
  • Zespół Kameralistów „Pro Arte et Musica” z Lędzin (przygotowanie chóru: Maria Zuber),
  • Chór Canticum Novum z Suszca (przygotowanie chóru: Szymon i Barbara Cichoń).


Orkiestra Ponticello swą działalność rozpoczęła w listopadzie 2009 roku pod patronatem Urzędu Gminy Bojszowy. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Robert Koźbiał. Zespół składa się z absolwentów Akademii Muzycznych.

Wyjątkowe partie solowe brawurowo wykonali zaproszeni soliści: Tomasz Dziwisz (tenor) oraz Benedykt Szostok (baryton), których głosy zachwyciły zgromadzoną publiczność.

Współpraca na rzecz kultury



Organizatorem tegorocznych IV Czerwcowych Spotkań Chóralnych był Chór Cantate Deo. Przedsięwzięcie zrealizowano przy nieocenionym wsparciu Miasta Tychy oraz Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr (ŚZCHiO) i gościnności parafii św. Krzysztofa.

Koncert spotkał się z gorącym przyjęciem i owacjami na stojąco, udowadniając, że muzyka klasyczna i sakralna wciąż ma w Tychach ogromne i niezwykle wrażliwe grono odbiorców. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Tychy.

mp / tychy.info
źródło: materiały prasowe